Altın Oran (doğanın güzellik ölçüsü)

Burada paylaşılan bazı konular, bir konunun birçok sitedeki uyarlamalarından derleme olabilir. Kopyalanan yazıların kaynağı belirtilecektir. Amaç yalnızca daha çok insana ulaşmaktır.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
Bay Λ
Site Admin
Mesajlar: 3
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 10:09 am

Pzr Ara 30, 2018 10:04 am

Altın oran, tanım olarak matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır.

Pi sayısı gibi irrasyonel (akıl dışı) bir sayıdır ve değeri 1,618... dir. Formülü ise basitçe;

Bir doğru parçasının (AC) Altın Oran'a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (B) bölünmelidir ki; küçük parçanın (AB) büyük parçaya (BC) oranı, büyük parçanın (BC) bütün doğruya (AC) oranına eşit olsun.
Resim

Geometrik olarak ise şekli şöyledir;
Resim

Aynı zamanda resimdeki sayı dizisi her sayının kendinden öncekiyle toplanması sonucu oluşan bir sayı dizisidir ve ünlü matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından bulunması sebebi ile bu sayılara Fibonacci dizisi denir. Bu sayılar birbirine oranlandığında sonuç her defasında 'Altın Oran'ı vermektedir. Altın oranı bu kadar mükemmel yapan size, 'Yok artık' dedirtecek uzunlukların altın oranı belirtiyor olması.

Hazır mısınız?

Mekke'nin kuzey kutup noktasına olan uzaklığı ile, güney kutup noktasına olan uzaklığının oranı 1,618'dir. Aynı zamanda Mekkenin güney kutup noktası arasındaki uzaklığı ile iki kutup noktasının arasındaki uzaklığın oranı da 1,618'dir.

İnsan yüzüne yandan baktığımızda, burun ve üst dudak arası mesafesi ile alt dudak çene arası mesafesi oranı altın orandır. Aynı zamanda alt dudak ve çenenin, burun ve çeneye olan ölçümünün oranı da 1,618'dir.

İnsan vücüdundaki omuz ve dirsek ile dirsek ve el arası mesafesi, omuz ve el arası ile omuz ve dirsek arası mesafesi aynı şekilde altın oranı vermektedir.

Bitkiler,
Resim

Ve hayvanlar,
Resim

Örnekler öylesine sınırsız ve şaşılası ki, bu sayıya doğanın güzellik ölçüsü demek çok doğru ve bu aynı zamanda evrenin matematiğidir ve inananlar için elbette bunun bir yaratıcısı vardır.

Eyvallah.


Kaynaklar:
Kilitli