Arılar

Burada paylaşılan bazı konular, bir konunun birçok sitedeki uyarlamalarından derleme olabilir. Kopyalanan yazıların kaynağı belirtilecektir. Amaç yalnızca daha çok insana ulaşmaktır.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
Bay Λ
Site Admin
Mesajlar: 4
Kayıt: Cmt Ara 29, 2018 10:09 am

Sal Oca 01, 2019 9:00 am

Ünlü fizikçi Albert Einstein'in arılar ile ilgili olarak;

'Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz.' sözünü belki duymuşsunuzdur.

Daha önce duymamışsanız biraz şaşırmış olabilirsiniz ama gelin arıların ilginç özelliklerine bir bakalım.

İşçi arılar
İşçi arıların görevleri sırası ile şunlardır;

-Kovan içi görevleri
a) İlk üç günlük yaşamlarında temizlenme ve besleyici arılardan aldıkları yiyecekler ile beslenirler ve yavru gözlerini temizlerler
b) 3-6 günlük yaşamında yaşlı larvaları beslerler
c) 6-12. günde uçuş eğitimine başlarlar, aynı zamanda arı sütü salgılamaya başlar ve genç larvaları beslerler.
d) 12-18. günde petek örmeye başlarlar ve balmumu üretirler.
e) 18-20 gün arasında ise yabancı arıların girmesini ve yaklaşan tehlikelere karşı kovana bekçilik yaparlar.
f) 20. gün sonunda ise kovanına besin taşıma görevini üstlenerek ömrünün sonuna kadar çalışmaya devam eder.

-Polen taşıması
Arıların beslenmesi, özellikle de yavruların beslenebilmesi için polene ihtiyaçları vardır. Bir polen yükü olan iki topu yapabilmek için arılar ortalama 50 ila 100 çiçeği ziyaret etmektedir. Bir petek gözünün polenle dolması için de 1500 yonca çiçeğine ihtiyaçları vardır.

-Nektar taşıması
Nektar bizim bildiğimiz adıyla bal özüdür. Arıların bal yapmak üzere çiçeklerden topladıkları şekerli sıvıya denir. Her çiçekte nektar bulunmaz. Arı bir çiçekte nektar olup olmadığını diliyle belirler. Belirledikten sonra ise nektarı kursağına çekip sonrasında ise kursağını dolduruncaya kadar çiçekleri ziyaretine devam eder. Kursağı dolduğunda ise diğer kovandaki peteği dolduran diğer arılara ulaştırmak üzere kovana döner. Bu döngüyü günde 8-24 arası yapabilirler.

-Propolis toplaması
Propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Arılar propolisi kovana getirdiklerinde diğer arılar kovan içerisindeki çatlakları da kapatmak için kullanabilir.

-Su taşıma ve depolama
Arılar da diğer tüm canlılar gibi suya ihtiyaç duyuyorlar, aynı zamanda suyu balı sulandırmada, kovan önünü nemlendirmek ve kovan içini havalandırmak için de kullanıyorlar. Bir litre su getirebilmek için 800 arının 50 kez sefer yaparak çalışması gerekmektedir.

İşçi arıların özellikleri.
-İşçi arılar sadece dişi arılardan oluşmaktadır.
-Ömürleri ortalama 6-7 haftadır.
-Ortalama bir işçi arı yaşadığı süre boyunca bir çay kaşığı bal üretir.
-Besin toplama esnasında ortalama 800 km'lik bir uçuş gerçekleştirirler.
-Hava sıcaklığı 8 derecenin altında ise çalışmazlar.

Petekler ile ilgili olarak; Bir petek gözünün yani altıgenin derinliği 12 milimetre, duvarlarının kalınlığı ise milimetrenin 20'de biri kadardır. Aynı zamanda eş zamanlı olarak petek örme işlemine başlayan işçi arılar peteği oluşturacakları yerin dört köşesinden başlayarak ortaya doğru örerler ve asla eşitsizlik olmaz. Tam olarak birbirine simetrik olarak örülen altıgen duvarlar ortada son bir altıgen ile birleşir. Dik olarak örülen ballar döküleceğinden petekler 13 derecelik açı ile yukarıya doğru örülür ve bu açı peteği en verimli şekilde doldurabilmek için en uygun açıdır. ve bu yapılan işçiliğe ve duvarların inceliği göz önünde bulundurulduğunda, petekler bal ile doldurulduğunda hiçbir zarar görmez.


DEVAMI GELECEK...
Kilitli